XXI Konferencja Problemowa Bibliotek Medycznych


Streszczenie



Danuta Dąbrowska-Charytoniuk
Biblioteka Główna AM w Białymstoku


"Stopień obciążenia bibliotek medycznych sprawozdawczością do KBN - analiza porównawcza"

Tekst referatu (Word)


Biblioteki akademii medycznych poza typową działalnością biblioteczną są włączane do prac nad sprawozdawczością do Komitetu Badań Naukowych.
Na podstawie ankiety dokonano analizy stopnia obciążenia poszczególnych bibliotek w tym zakresie.
W większości uczelni za opracowanie sprawozdań do KBN (" Ankieta jednostki naukowej" oraz "Ocena parametryczna jednostki naukowej") odpowiadają działy nauki lub dziekanaty. Tylko w jednym przypadku biblioteka jest odpowiedzialna za całościowe opracowanie danych dla wszystkich wydziałów uczelni.
Poszczególne biblioteki w różnym stopniu są angażowane do omawianych sprawozdań.
W większości bibliotek dane opracowywane są w programie Expertus.
Generalnie biblioteki za pracę przy obu sprawozdaniach nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia. Jedynie w dwóch ośrodkach pracownicy mogą liczyć na premię lub umowę o dzieło.



Na podstawie ankiety rozesłanej do wszystkich bibliotek akademii medycznych, przeanalizowano stopień obciążenia bibliotek sprawozdawczością do Komitetu Badań Naukowych. Wzięto pod uwagę dwa sprawozdania "Ankietę jednostki naukowej" oraz "Ocenę parametryczną jednostki naukowej". Na ankietę odpowiedziały wszystkie biblioteki.
W większości uczelni za całościowe opracowanie obu sprawozdań odpowiedzialne są Działy Nauki. Tylko w Collegium Medicum za oba sprawozdania odpowiadają dziekanaty. Jedynie w Akademii Medycznej w Białymstoku całościowe opracowanie danych do obu sprawozdań powierzono Bibliotece Głównej.
Poszczególne biblioteki w różnym stopniu są obciążone omawianą sprawozdawczością. Jak już wspomniano, jedynie Biblioteka w Białymstoku jest odpowiedzialna za zebranie i opracowanie wszystkich punktów do obu sprawozdań. W pozostałych bibliotekach akademii medycznych przedstawia się to następująco:
- Do "Ankiety jednostki" w trzech ośrodkach (Poznań, Lublin, Katowice) opracowuje się :
pkt 6 Dane o bazie bibliotecznej
pkt 8 Dane liczbowe o publikacjach
pkt 9 Wykaz publikacji i monografii
pkt10 Wydawnictwa własne
- W sześciu ośrodkach (Warszawa, Szczecin, Wrocław, Bydgoszcz, Kraków, Łódź):
pkt 6 Dane o bazie bibliotecznej
pkt 8 Dane liczbowe o publikacjach
pkt 9 Wykaz publikacji i monografii
Wynika z tego, że ponad 83 % bibliotek wykonało znaczną pracę w opracowaniu "Ankiety jednostki..."
W najmniejszym stopniu, w omawianą sprawozdawczość, angażowane były biblioteki WAM oraz AM w Gdańsku. WAM opracowywał tylko punkt 6 Dane o bazie bibliotecznej, a AM w Gdańsku punkty: 6, 10
Tylko w czterech bibliotekach (Białystok, Kraków, Poznań , Łódź) dane wprowadzano bezpośrednio do programu Ośrodka Przetwarzania Informacji. Biblioteka w Katowicach przygotowywała dane w plikach, dostosowane do wprowadzenia do systemu OPI. Pozostałe biblioteki przekazywały dane, na dyskietkach w plikach tekstowych, działom nauki, które musiały przetworzyć dane na postać zgodną z wymogami systemu OPI.

Znacznie bardziej pracochłonne jest opracowanie "Oceny parametrycznej". Stopień obciążenia poszczególnych bibliotek jest różny.
W Gdańsku biblioteka nie opracowuje żadnych danych, w Warszawie sporządza się tylko punkt 2 Monografie naukowe, podręczniki akademickie
W pięciu ośrodkach (Łódź, Wrocław, Szczecin, Katowice, Kraków ) opracowuje się punkty:
1A Publikacje recenzowane zawarte na liście filadelfijskiego Instytutu Informacji Naukowej
1B Publikacje w recenzowanych czasopismach zagranicznych
1C Publikacje recenzowane zawarte w czasopismach polskich punktowane zgodnie z listą czasopism polskich Zespołu P05
2.Monografie naukowe , podręczniki akademickie
7A10 Sumaryczny indeks cytacji
7A14 Aktywność naukowa jednostki związana z udziałem w kongresach oraz zjazdach międzynarodowych i krajowych udokumentowana publikacją w abstraktach czasopism recenzowanych
W Bydgoszczy Biblioteka nie opracowuje punktu 7A14, a w Poznaniu od Biblioteki nie żąda się danych do punktu 7A14 oraz 7A10.
Przy opracowywaniu danych do "Oceny parametrycznej." w sześciu ośrodkach (Białystok, Szczecin, Łódź, Katowice, Poznań, Bydgoszcz) wykorzystywany jest moduł KBN w Programie Expertus. Dwie biblioteki (Lublin, Wrocław) stosowały własne programy.
Oceną parametryczną obciążone są najbardziej biblioteki w Białymstoku, Katowicach, Wrocławiu, Szczecinie, Krakowie, Łodzi, w nieco mniejszym stopniu w Poznaniu, Bydgoszczy i Lublinie. Czyli 75% bibliotek w znacznym stopniu jest angażowana do sporządzania "Oceny parametrycznej"
Tylko w dwóch bibliotekach pracownicy otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w formie premii lub umowy o dzieło (Kraków, Białystok).